Chestionar privind percepția cetățenilor din județul Satu Mare privind aspecte legate de corupție

Recesamantul populatiei si locuintelor

Elaborarea studiului privind starea generala de sanatate a locuitorilor

Proiect finantat in cadrul Programului Interreg V-A
Romania-Ungaria
2014-2020
ROHU392

Creșterea gradului de utilizare a internetului

Grafic colectare deseuri municipale

Program colectare selectiva deseuri

RGA 2020

Demonstratie si exercitiu in caz de incediu si inundatii

Miercuri, 24 august 2022, începând cu ora 11.00, a avut loc la Moftin un eveniment important organizat în cadrul proiectului ,,Cross-border harmonized response to risks and disasters” – HUSKROUA/1901/8.1/0089. Acesta a constat într-o serie de exerciții comune și simulări în domeniul situațiilor de urgență: incendiu material inflamabil, incendiu vegetație, accident auto cu descarcerare și inundație (montarea digurilor gonflabile achiziționate în cadrul proiectului). La eveniment au participat 41 de persoane, printre care și reprezentanții ISU Someș Satu Mare, instituție care a susținut tehnic, profesional și logistic acest eveniment. Ne-a onorat cu prezența o delegație care a reprezentat partenerul din Ungaria, Primăria orașului Vásárosnamény. Din păcate, în contextul războiului de agresiune al Rusiei împotriva Ucrainei, reprezentanții partenerului ucrainian nu au putut participa la eveniment.

Reamintim faptul că Primăria comunei Moftin implementează, în perioada 1 iunie 2021 – 31 ianuarie 2023, proiectul cu titlul ,,Cross-border harmonized response to risks and disasters” – HUSKROUA/1901/8.1/0089, proiect finanțat în cadrul Programului HUSKROUA ENI CBC 2014-2020 (Joint Operational Programme Hungary-Slovakia-Romania-Ukraine, ENI CBC Programme). Prin intermediul acestui proiect, Primăria comunei Moftin, în colaborare cu partenerii de proiect, Primăria orașului Vásárosnamény din Ungaria și Primăria orașului Vyshkovo din Ucraina, urmăresc să își îmbunătățească capacitatea de acțiune în domeniul situațiilor de urgență.